Kaip išvalyti sofą namų sąlygomis?

Kaip išvalyti sofą namų sąlygomis?

Odinė sofa atrodo šiuolaikiškai ir moderniai, tinkama kiekvienam interjerui. Sofa patogi ir ilgaamžė – tik reguliariai ją prižiūrint. Odinė sofa reikalauja atidžios priežiūros kiekvieną dieną – nuo teisingos vietos pastatymo iki pastovaus paviršiaus dulkių valymo. O jeigu ant odinio paviršiaus atsirado dėmė tai pašalinti ją reikia nedelsiant. Odinių baldų gamintojai rekomenduoja baldus odiniais paviršiais užkloti pledais ar dangalais. Bet sutikite, kad pagrindinis interjero baldas perkamas ne dėl to, kad jį slėpti, o atvirkščiai, rodyti bei puošti interjerą. Mūsų užduotis šitu straipsniu išmokyti jus teisingai valyti odinius baldus savarankiškai, kad ilgus metus išlaikyti jų vaizdą, o neslėpti po dangalais.

 

Odinės sofos priežiūros rekomendacijos

Odinio baldo būklė ir išorinis vaizdas priklauso netgi nuo to kur patalpoje jūs jį pastatėte.

  • Nesitikėkite, kad baldo oda blizgės ir gėrėsitėsodos minkštumu, jei jis stovės šalia radiatoriaus ar kito šildymo įrenginio. Odos paviršius paprasčiausiai išdžius ir atsiras įtrūkimai, o spalvinis pigmentas pradės irti ir atsiras bespalvės dėmės. Toks pat scenarijus gali būti, jei kambaryje trūksta drėgmės.
  • Jei odinius baldus pastatysime arti lango, pastovūs saulės spinduliai – bus ne pats geriausias variantas, jie labiausiai kenksmingi bus ryškiems paviršiams. Nuo saulės spindulių oda pradės blukti. Greičiausiai spalva bluks netolygiai, apmušale pasirodys nublukimai, įtrūkimai.
  • Šviesią odinę sofą būtina apsaugoti nuo pastovaus lietimosi su tamsiomis ir margaspalvėmis pagalvėlėmis, kurios gali nudažyti odą. Kai kuriais atvejais dažas gali įsigerti taip stipriai, kad išvalyti bus neįmanoma.
  • Taip pat vengti įpročio valgyti ant odinės sofos, ne tik dėl galimybės atsirasti dėmėms valgant ar geriant.
  • Natūrali oda yra minkšta medžiaga, kuri lengvaipasiduodanti plyšimui. Neatsargiai numestasaštrus daiktas gali ištepti ir suplėšyti ją.
  • Su dėme susidoroti galėsite savo jėgomis, o štai su įplėšimu matomoje vietoje be mokamos ir brangios profesionalų pagalbos – tikrai ne. Todėl mūsų patarimas – geriau nebandyti brangiai kainuojančių baldų ir pietauti prie stalo.
  • Galbūt paskutinis mūsų saraše, bet nepaskutinis pagal svarbą patarimas. Vadovaukitės taisykle, įsitaisant ant sofos visada prieš tai nusiaukite šlepetes. Taip, jos naminės, nors ir plaunate dažnai grindis namuose, bet patikėkite, odinė sofa (ypač šviesi) tikrai nukentės nuo juodų dėmelių. Maži vaikai visą dieną bėgioja po namus ir šokinėja ant sofos purvindami ją kojomis. Pasistenkite vaikui išaiškinti, kad taip daryti negalima.

 

Aukščiau mes išvardijome pirminę priežiūrą odinės sofos, greičiausia tai yra profilaktinės priemonės. Dabar pakalbėsime apie labiau praktinę pusę – apie odinės sofos valymą.

Pastovus odinės sofos valymas

Atrodytų, kad švelni oda nesugeria nešvarumų taip stipriai kaip tekstilinis apmušalas. Užtenka išvalytidrėgna šluoste ir ji jau blizgės, bus švari, minkšta kaip nauja. Iš tikrųjų priežiūros sudėtingumas pasižymi tuo, kad yra labai porėta medžiaga, kurios paviršius taip pat padengtas mažiaisįtrūkimais. Taigi poros ir įtrukimai prideda odai šarmo, už ką mes taip mylime šią prabangią medžiagą. Kasdieną visi šie įtrukimai prisirenka dulkių, mažų smėlio grūdelių, kurie atnešami kojomis. Visa tai papuola ant sofos paviršiaus, pradžioje pažeidžia paviršių, o po to patenka į poras. Rezultate – sofos spalva pasidaro išblukusi, nepatraukli dėl mikro įtrūkimų ir prisirinkusiųdulkių. Išvengti tokių pasekmių labai paprasta, reikia tik reguliariai (mažiausiai 1 kartą per 2 savaites ) valyti nuo dulkių. Rinkitės jumspatogiausią būdą!

 

Dulkiu siurbliu

Tai paprasčiausias ir lengviausias būdas išvalytiodinę sofą. Geriausia jei ant dulkių siurblio yrauždedamas šepetys. Jis lengvai slys odiniupaviršiumi nebraižydamas jo. Dulkiu siurbliupereikite visa sofos paviršių ir skirkite didžiausiądėmesį visiems tarpams. Tarpai tarp sėdimos vietosir porankių, tarp sėdimos vietos ir atlošo – viskąreikia kruopščiai išvalyti. Jeigu sofa yra dekoruota– tai pat krupščiai išsiurbkite aplink kiekvienądekorą.

 

Sausa šluoste

Taip pat galima naudoti ir sausą šluostę, kempinęarba specialią šluotelę ir paprasčiausiai nuvalytidulkes nuo sofos. Reikia suprasti, kad tokiu būdujūs nepašalinate dulkių, o jas tik pakeliate į orą irpo kiek laiko jos vėl nusėda ant baldo paviršiaus. Todėl šis būdas galimas, tačiau neefektyvus. Geriau atlikti drėgną valymą.

 

Drėgnas valymas

Jokių specialių priemonių čia nereikės. Šluostė iršvarus vanduo – viskas, ko reikia. Gausiai lietivandenį ant odinės sofos negalima, todėl šluostęreikia gerai išgręžti. Ji turi būti šiek tiek drėgna – kad prie jos priliptų dulkes ir smulkūs nešvarumai. Gerai nuvalykite sofą ir pravalykite visus tarpus, kad surinktumėte dulkes iš visur. Jeigu noritepriduoti odai blizgesio, galime šluostę sudrėkintisilpname citrinos rūgšties tirpale ir išvalykite ją. Užbaigiant odinės sofos kiekvieną valymą, naudinga patepti ją kosmetiniu vazelinu. Reikiamaksimaliai padengti odinį paviršių ir gerai įtrinti į odą. Oda gerai jį sugeria, suminkština ir duodablizgesį. O kas labai malonu – kažkuriam laikuisudaromas apsauginis sluoksnis, kuris nepraleidžianešvarumų į poras ir odos įtrūkimus. Vadinasi – sofa ilgiau išliks švari. Žinoma, šiuo tikslu galimanaudoti ir specialias priemones, kuriosparduodamos parduotuvėje, ūkiniame skyriuje. Tai gali būti specialūs tepalai, purškiamas pienelis, pastos ir kt. Mes parinkome kosmetinį vazelinąkaip patikrintą ir pačią nekenksmingiausiąpriemonę – be kvapų, dažiklių, riebalų. Jeigu jūsnorėsite pabandyti priemonę iš parduotuvės, svarbiausia, perskaityti instrukciją ir jos atidžiailaikytis. Geriausia pirma pratestuoti priemonęnematomoje sofos vietoje, nugarinėje dalyje, porankiuose arba baldo apačioje.

 

Odinės sofos dėmių naikinimas

Universalaus recepto nėra – kiekviena dėmėreikalauja savos priežiūros. Išvardysime kokiomispaprastomis priemonėmis galima pasinaudoti, kadišvalyti dėmes. Viena bendra taisyklė – kiekvienąaprašytą priemonę pirmiausia pabandykitenematomoje baldo vietoje.

 

Rašalo dėmė

Dėmės nuo rašalo – labiausiai paplitusios dėmės. Įprastai jos atsiranda nuo noro, padirbėti jaukiai įsitaisius ant sofos, sprendžiant kryžiažodžius, vaikams piešiant. Rašalą ir dėmes nuo flomasterių galime išvalyti savomis rankomis, jeigu nedelsiant pradėsime valymą. Įprastai tokiom dėmėmpašalinti užtenka suvilgius vatos gabalėlį medicininiu spiritu ir atsargiai išvalyti dėmę.

 

Vyno dėmė

Šviežią vyno dėmę gana lengvai pašalinama nuo odinio paviršiaus. Kartais užtenka tik išvalyti dėmę švaria, drėgna šluoste. Jeigu nuo raudono vyno liko nedidelės rožinės dėmės, išvalykite jas citrinų sultimis arba silpnu acto tirpalu. 100% tikimybė, kad vyno dėmes išvalysite.

 

Kraujo dėmė

Analogiška priežiūra kaip ir nuo vyno, veikia greitai, todėl galima lengvai išvalyti ir kraujo dėmę nuo odinio paviršiaus. Šviežia kraujo dėmė greitai pasiduoda valymui silpnu muilo tirpalu. Pradžiūvusią dėmę galima išvalyti actu arba citrina.

 

Kramtomoji guma

Kramtomoji guma neturi tokio stipraus sukibimo su oda kaip su tekstiliniu paviršiumi, todėl išvalyti ją nuo odinio paviršiaus gana paprasta. Galima ją pašalinti neaštriu daiktu, pavyzdžiui šaukštu, ir be jokio pažeidimo. O jeigu kramtomoji guma nepasišalina, pašaldykite ją, uždėjus kokį tai šaltą daiktą. Nuo šalčio kramtomoji guma sukietės ir lengvai pasišalins nuo odos.

 

Lašeliai briliantinės žalumos

Briliantinė žaluma – šarminis tirpalas ir ko gero sunkiausiai pašalinamas nešvarumas. Briliantinės žalumos beveik neįmanoma nuplauti nuo rankų, ji nusivalo per laiką. Tokias dėmes reikia valyti nedelsiant. Toki patvarų tirpalą kaip briliantinė žaluma galime išvalyti tik su labai agresyviompriemonėm – acetonu, amoniaku, neskiedžiant jų vandeniu. Daugeliu atveju briliantinės žalumos dėmės pasiduoda ir pasišalina nuo paviršiaus. Tačiau ne visada – greičiausiai pavyks išvalyti tik labai nedidelę dėmę. Todėl yra rizika, kad valant gali išsiskirti pačios odos dažas ir atsirasti ant baldo balta dėmė. Todėl, jeigu nenorite rizikuoti, pirmiausia, būtinai patikrinkite odos reakciją amoniaku ar acetonu nematomoje vietoje. O geriausiu atveju atsisakykite eksperimentų ir paskambinkite pagalbos profesionalams!

Leave a Comment